• מערכת צפונתון

אנחנו בשוק: התוצרת ה״אנמית״ המפתיעה של ״שוק הנמל״סנוב, סביח לבן כבר טעמת? (צילום: מערכת צפונתון)באגים רבים להומו סאפיינס-סאפיינס, אחד הידועים שבהם הוא חוסר היכולת להוקיר את הקרוב והמושג. דוגמה לכך היא הערכת החסר לה נדון לפרקים ״שוק הנמל״ בקרב תושבי השכונה, על אף שהתוצרת החקלאית הלא שגרתית המוצעת תחת קורת הגג של האנגר 12 היא חגיגה פריבילגית של טעמים ובריאות, וגם של צבעים - למרות שכתבה זו מוקדשת דווקא להיעדרם.


קלחי תירס צחורים כשלג, תותים לבקנים, חצילונים חיוורים ולאחרונה גם עגבניות שרי ורודות, שכאילו דהו מצבען - כולם מעוררים במבט ראשון (ושני ושלישי) רתיעה אבולוציונית מהפרי או הירק האנמי, שוודאי חסר טעם, ריח ותועלת. בטבע, אינסטינקטים כאלה הם כלי השרדותי מנצח, ואולם בחיינו האורבניים, כך מתברר, כללי המשחק שונים בתכלית.


הפירסט קונטקט שלי עם ירק חייזרי מלובן היה דווקא בבית הוריי. שולחן השישי היה עמוס, כהרגלו, בכל טוב, ורק קערת קלחי התירס נראתה עגומה. ״אמא, התירסים לא נראים טוב,״ הערתי. היא מצדה חייכה והגישה לי קלח בחיוך ממתיק סוד. נגסתי בו באפס התלהבות.

וואו!

לזה לא ציפיתי.


התירס המתפצח היה כה מתוק ומפוצץ בטעם, שבו במקום היה לי ברור שהסיכוי שאחזור לאכול את בן דודו הצהוב - קלוש. בהמשך התגלה פלא נוסף: את התירס הלבן אין צורך לבשל. עם זאת, כאדם שישמח לאכול גם סטייק עם סוכר, מצאתי את הקלח הנא “מתוק מדי” - צירוף מילים שעד לאותו רגע חשבתי שאינו אפשרי תחבירית.


משם קצרה הדרך לעגבניות הוורודות, שנראו כמו גרסת טאי-דיי שנשכחה בשמש. עם חקר המקרה של התירס הלבן בראש, הרגשתי אמיצה וחפנתי דווקא אותן בין ים סוגי העגבניות המוצעים בדוכן הנפלא, העשיר והמחדש של ״ארץ ערבה ונגב״. מיהרתי הביתה אל הסכין, שמן זית, מלח - ולפה. הפעם לא באמת הופתעתי להיווכח שאלה כנראה העגבניות העשירות והמתוקות ביותר שטעמתי בקטיגוריית השרי.


תותי שלגייה לא איתרתי בפאזה זו של השנה, ולכן הקורבן הטבעי הבא היה חצילוני סיד, שהוסבו תוך 45 דקות לאנטיפסטי. הכרעת הדין: עסיסי עם נימה צ׳יפסית בקצוות, עוד הישג לירק שלמראית עין הוא אנדרדוג מובהק. עם טונות של כבוד לדארווין, קופיפת האדם הכותבת שורות אלה מוסיפה הערת שוליים קטנטנה ל״מוצא המינים״: לאחר שמרבית היבולים בעלי הצבע המרתיע עלו בטעמם משמעותית על ״נכוני הגוון״, נראה שחוקי הטבע שונים קמעה כשמדובר בג׳ונגל העירוני.

41 צפיות