• מערכת צפונתון

השכן שלא ישן: בנייה והתחדשות בצפון הישן

עודכן ב: פבר 18


בקרוב נתגלגל (צילום: מערכת צפונתון)


אוזניות מבטלות רעשים, כדורי שינה, עצבים או פשוט הסתגלות - רבים מתושבי השכונה התעוררו, תרתי משמע, למציאות של תנופת התחדשות מקומית. לצד ההבנה הברורה ששיפור דורש ירידה קטנה לצורך עלייה, וביחד עם ההתרגשות לקראת בגדי השכונה החדשים, עולה גם השאלה מדוע רבות מהעבודות הרועשות ביותר מבוצעות בשעות הקטנות של הלילה, חרף סגרי הקורונה שגזרו עלינו כבישים מרוקנים במהלך היום.


כך או כך, עם שחר או עם רדת הליל, ובין שלל דחפורים, גדרות ומקומות חניה חיוניים שנגזלים מאיתנו עד יעבור מע״צ, ריכזנו עבורכם את כל הטוב שמחכה לנו בעוד רבעונים ספורים:


מתגלגלים קדימה: רישות השכונה בשבילי אופניים

נוהגים לומר שבהולנד יש 17 מיליון איש ו-17 מיליון זוגות אופניים. לעומת הנתון הזה, אנחנו עוד נוסעים עם גלגלי עזר. ובכל זאת, מזה שנים עיריית תל אביב חותרת לכיוון ירוק. במטר המרובע שלנו, אין ספק שהצפון הישן, על סמיכותו אל פארק הירקון, דורש שביל אופניים שיחבר אותו אל חלקי העיר הדרומיים יותר.


מבחינת השכונה, על פי אתר העירייה כרגע מתבצעות או צפויות להתבצע ברבעון הראשון והשני של 2021 עבודות ברחובות בן יהודה (מירמיהו צפונה, עד לתוך הנמל), דיזנגוף (מירמיהו צפונה, עד לחיבור עם בן יהודה), ירמיהו (מבן יהודה מזרחה, עד לתחילת ישעיהו) וכ״ג יורדי הסירה (למראית עין, העבודות ברחוב זה הגיעו לכדי סיום).


המפה הבאה, המופיעה באתר עיריית תל אביב, כוללת פונקציה מלהיבה למדי, המאפשרת לתושבים להעניק משוב ממוקד בנוגע לעבודות סלילת שבילי האופניים, כי דברים שרואים מכאן לא תמיד רואים משם:

https://tel-aviv.kaplanopensource.co.il/bicycle/


כך, למשל, מדווח תושב העיר על כך שמקטע מסוים של שביל האופניים מונע גישה לקיוסק.


**זווית אחרת למחשבה ולדיון: מישהו צריך לומר זאת - האם באמת תל אביב, על לחותה הקיצונית, היא עיר שמתאימה לתחבורה לא-ממונעת במסות גדולות, שלא לצרכי ספורט? לעולם לא אשכח את ניחוחות הקולגות שהיו מגיעים לעבודה על אופניים דרך קבע, גם בשלהי יולי מהביל. לא כל אקלים מתאים לדרך חיים כזו.


רכבת לילה לקהיר

טוב, לא עד כדי כך דרומה, אבל ברבעון השלישי של השנה אמורות להחל באבן גבירול העבודות על הקו הירוק של תוואי הרכבת הקלה, שיחבר את הצפון הישן אל לב ליבה של העיר. כאן העבודות צפויות להימשך כמה שנים (כפול מיליון אטמי אוזניים), אבל זה או זה או להמשיך להתלונן על כך שאין רכבת קלה.


שתי חניות בצידון

וגם אותן עומדים לקחת לנו לכמה חודשים. ברחוב צידון הקטן, המסמן את הבלוק האחרון בין דיזנגוף לנמל, יחלו החודש בעבודות שצפויות להימשך עד לרבעון השלישי, במהלכן יחליפו את תשתיות המים והביוב העתיקות ויחדשו את הכביש. בתקופה זו יחולו ברחובון הקטן הסדרי חניה מיוחדים, שכן בסוף כל יום עבודה יושמש הכביש לחניית לילה.


* עדכון / 17.2.20: מן העירייה נמסר שתחילת העבודות ברחוב צידון נדחתה לאפריל 2021, והן צפויות להימשך עד לחודש אוגוסט.


סוקולוב: תשתיות או לא להיות

ב-14 בפברואר צפויות להחל ברחוב סוקולוב, במקטע שבין רחוב ישעיהו לשדרות נורדאו, עבודות תשתית עם תיאור סקסי במיוחד - חידוש מערכת ניקוז מי גשמים. על פי אתר העירייה, משך העבודות יעמוד על שבועיים, אשר במהלכם יוסב צבע המדרכות במקטע (תחזיקו חזק!) לאדום-לבן, ויונהגו ברחוב הסדרי חניה מיוחדים.


עבודות הבינוי של 2021 מעלות משמעותית את הדציבלים בשכונה בטווח הקצר, אך גם את רמת החיים, בטווח הארוך.195 צפיות
צרו קשר

© 2021 by Guy Finkelstein. Proudly created with Wix.com

הקרבת קורבן ל-Google: צפונתון תל אביב הצפון הישן חדשות עדכונים. האפי נאו?